iOS 17.5 Güncellemesi Kullanıcıların Yıllar Önce Sildiği Fotoğrafları Görünür Hâle Getirdi

Apple’ın yeni iOS 17.5 güncellemesi, beraberinde bir dizi yeni özelliğin yanı sıra kullanıcıları şaşkına çeviren ürkütücü bir hatayı da beraberinde getirdi. Güncellemeyi yükleyen bazı kullanıcılar, yıllar önce sildikleri fotoğrafların iPhone’larında yeniden belirdiğini bildirdi.

Reddit’te paylaşılan bilgilere göre iOS 17.5 güncellemesinden sonra silinen fotoğraflar, sanki yeni yüklenmiş gibi fotoğraf arşivlerinde yeniden beliriyor. Bu durum Apple’ın silinen dosyaların kaydını sunucularında tuttuğu ihtimalini akla getiriyor. Gizlilik endişelerini bir kenara bırakırsak bile, 2021 yılında sildiği uygunsuz fotoğrafların telefonunda yeniden belirdiğini gören bir kullanıcı gibi birçok kişi için bu durum oldukça rahatsız edici olabiliyor.

Bazı kullanıcılar, 2010 yılından kalma fotoğrafların sürekli olarak iCloud’a yeni yüklenmiş gibi göründüğünü belirtirken, diğerleri Canon fotoğraf makineleriyle çektikleri ve sildikleri fotoğrafların telefonlarında yeniden belirdiğini bildirdi. Silinen bir fotoğraf veya videonun iPhone’da yaklaşık 30 gün boyunca “Son Silinenler” klasöründe saklandığı biliniyor. Ancak kullanıcılar, bu klasörden de fotoğrafları silmeyi tercih edebiliyor. Apple’ın yıllar önce silinen fotoğrafları nasıl yeniden gün yüzüne çıkardığı ise gizemini koruyor.

Bu sorun bir indeksleme hatası, fotoğraf arşivindeki bir sorun veya senkronizasyon sorunlarından kaynaklanıyor olabilir. Apple, iOS 17.3’te mevcut olan bir senkronizasyon hatasını düzeltmeye çalışırken bu sorunu tetiklemiş olabilir. iOS 17.5 beta 4 kullanıcıları da aynı sorunu bildirdiği halde, Apple konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı. Şirketin yakında yayınlayacağı bir güncellemeyle bu sorunu çözmesi bekleniyor.

Her ne kadar çözüm yakında gelse de, Apple’ın silinen fotoğrafları sunucularında nasıl tuttuğu sorusu halen akıllarda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x